Praha 6 i letos podpoří přípravu dětí na přijímačky na střední školu

Prostřednictvím programu Aktivní město „PŘÍPRAVKA NA STŘEDNÍ" mohou rodiče žáků 9. a 8. tříd patnácti základních škol, jejichž zřizovatelem je Praha 6, získat finanční příspěvek na přípravu dětí, které na jaře 2025 absolvují přijímačky na střední školu.

• Datum publikace: 05.09.2024

Se začátkem nového školního roku byl po velmi úspěšném pilotním projektu z jara letošního roku spuštěn další běh program Aktivní město – PŘÍPRAVKA NA STŘEDNÍ, který navazuje na zkušenosti nabyté právě z pilotního programu.

Mezi děti, které chodí do škol zřizovaných městskou částí, rozdělí Praha 6, jeden milion korun. Částka příspěvku činí 2000 Kč, a to ve formě 2 samostatných voucherů po 1000 Kč. O příspěvek je možno prostřednictvím aplikace Aktivní město požádat až do 31. března 2025, resp. do vyčerpání alokovaného rozpočtu. Rodiče dětí by tak s podáním žádosti rozhodně neměli otálet.

Pro děti z 9. ročníku je příspěvek poskytován na následující aktivity:

• dlouhodobější i jednorázové přípravné kurzy na jednotnou přijímací zkoušku z ČJ a M
  • dlouhodobější i jednorázové přípravné kurzy na školní část přijímacích zkoušek (dějepis/zeměpis/literatura/umění/přírodní a technické vědy/cizí jazyky aj.)
  • zkoušky/přijímačky nanečisto – jednorázové testování
  • přípravné kurzy k talentovým zkouškám uměleckých a uměleckoprůmyslových oborů (konzervatoře, umělecké a uměleckoprůmyslové školy aj. (mezi tyto aktivity lze zařadit poslední ročníky na ZUŠ, pravidelné kroužky technického i uměleckého zaměření, které dětem pomáhají se připravit na zkoušky)

Zároveň došlo k rozšíření příspěvku i pro děti 8. ročníků. Zde je příspěvek poskytován úžeji, a to pouze na přípravné kurzy k talentovým zkouškám uměleckých a uměleckoprůmyslových oborů konzervatoře, umělecké a uměleckoprůmyslové školy aj. (mezi tyto aktivity lze zařadit poslední ročníky na ZUŠ, pravidelné kroužky technického i uměleckého zaměření, které dětem pomáhají se připravit na zkoušky).

O příspěvek mohou letos požádat i děti z ukrajinských rodin. Ti musí při žádosti o příspěvek doložit „vízum strpění" nebo „vízum dočasného pobytu".

„Pilotní ročník nás přesvědčil, že rodičů mají o cílenou a účelovou podporu mimoškolní přípravy deváťáků na jednotné přijímací řízení mimořádný zájem. Proto i v letošním školním roce tento projekt opakujeme, a to hned s několika vylepšeními na základě nabytých zkušeností: spouštíme jej prakticky s koncem letních prázdnin, aby rodiče měli dostatek času na výběr vhodné aktivity pro svého školáka – ať už se jedná o dlouhodobější přípravný kurz nebo jednorázové, či opakované testování dětí na formát testů „CERMAT". Rozšíření na osmáky, kteří se připravují na talentové zkoušky uměleckých oborů, pak vzešlo z přímého dialogu s rodiči žáků, kteří nám tuto praktickou zpětnou vazbu poskytli a já jim za to děkuji. Věřím, že si rodiče stejně jako v předchozím pilotu vyberou z dostatečné nabídky přípravných kurzů a doučování od veřejných, ale i soukromých školských a vzdělávacích subjektů a díky kvalitní přípravě budou šestkoví deváťáci patřit opět mezi ty nejúspěšnější středoškolské uchazeče," říká místostarostka městské části Praha 6 pro oblast školství Mariana Čapková.

Veškeré informace o programu najdou rodiče na webu www.aktivnimesto.cz, kde probíhá jak registrace a podání žádostí, tak samotné uplatnění příspěvků u zaregistrovaných poskytovatelů aktivit.