Na šestce rozkvetly vlčí máky

Městská část Praha 6 si připomněla odkaz hrdinů z bojišť první a druhé světové války. Na Den válečných veteránů, tedy 11. listopadu, představitelé Prahy 6 společně s Armádou České republiky položili věnce u pomníků československých vojáků. Okolí těchto pomníků vyzdobily děti z šestkových mateřských školek vlastnoručně vyrobenými vlčími máky – symbolem válečných veteránů.

Pieta za padlé hrdiny v boji za svobodu proběhla nejprve u Památníku československým zahraničním vojákům, účastníkům 2. světové války, který se nachází před budovou Generálního štábu Armády ČR na Vítězném náměstí. Za doprovodu Ústřední hudby Armády ČR zde došlo k položení věnců. Padlým vojákům a jejich hrdinství pak vedle armádních představitelů vzdali hold starosta Ondřej Kolář, místostarostové Jiří Lála a Jan Lacina a dále radní Marie Kubíková a Marián Hošek. Vojákům se rovněž poklonil 1. místopředseda Senátu Parlamentu ČR Jiří Růžička.

Ceremoniál se následně přesunul k Památníku padlým válečným parašutistům v Technické ulici v Dejvicích a nakonec k Památníku československým válečným letcům RAF na náměstí Svobody v Bubenči. Také na těchto místech byly položeny věnce a účastníci aktu zde všem padlým vojákům věnovali tichou vzpomínku.

K uctění památky válečných veteránů se také připojily čtyři mateřské školy z Prahy 6: MŠ Čínská, MŠ Sbíhavá, MŠ Libocká a MŠ Velvarská. Děti společně s učitelkami vlastnoručně vyrobily květy vlčího máku, které tradičně symbolizují Den válečných veteránů a vzpomínku na válečné hrdiny. Několik desítek těchto vlčích máků pak děti rozmístily u pomníků v Praze 6, které jsou věnovány československým vojákům.

Praha 6 se rovněž připojila ke sbírce ve prospěch Vojenského fondu solidarity, který podporuje vojáky a jejich rodiny v obtížné životní situaci. Veřejnost si ve dvoraně úřadu městské části mohla od 26. října pořídit za dobrovolný příspěvek květ vlčího máku k vetknutí do klopy.

Den válečných veteránů se pravidelně koná jako připomínka ukončení první světové války. Ta oficiálně skončila 11. listopadu 1918 podpisem mírových dohod. Od roku 2004 je tento významný den připomínán i v České republice.

Fotogalerii si můžete prohlédnout zde.