17. listopad - DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII

17. listopad je po světě známý jako Mezinárodní den studenstva. V ČR se vztahuje ke dvěma historickým milníkům, jež od sebe dělí půl století: 17. listopadu 1939 - uzavření českých vysokých škol a 17. listopadu 1989 - začátek sametové revoluce. Starostka městské části Praha 6 – Marie Kousalíková se v neděli 17. listopadu zúčastní dvou pietních aktů.

• Datum publikace: 15.11.2013

Pietní akt před budovou Hlávkovy koleje, Jenštejnská ulice, Praha 2 - 9:00 hodin

Starostka MČ Praha 6 Marie Kousalíková se 17. listopadu v 9:00 hodin zúčastní pietního aktu před budovou Hlávkovy koleje. Každoročně jej pořádá nadace „Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových“ za účasti nejvyšších státních představitelů. Letos se společně se starostkou dále zúčastní:

Ing. Jiří Rusnok, předseda vlády České republiky, Ing. Jaroslav Vodička, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu, prof. Ing. Václav Havlíček, CSc., rektor ČVUT, prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc., rektor Univerzity Karlovy, RNDr. Tomáš Hudeček, Ph. D., primátor hl. města Prahy.

Pietní akt u památníku "Ruzyně 1939 - 1941 - Nezapomeneme" - 11:00 hodin, kasárna 17. listopadu v Ruzyni

Český svaz bojovníků za svobodu, Československá obec legionářská, Historická skupina 17. listopad 1939 ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR a Generálním štábem AČR pořádají každoroční pietní vzpomínku u památníku „RUZYNĚ 1939 – 1941 – NEZAPOMENEME“.

17. listopadu 1939 zde bylo bez viny a soudu popraveno 9 vysokoškolských studentů a dalších 1278 lidí odvlečeno do koncentračního tábora Sachsenhausen. Pietní akt u památníku začíná v 11:00 hodin. Vedle starostky se účastní čelní představitelé státu.

Historické události

17. listopad 1939 odkazuje na události v protektorátu roku 1939. Pražská demonstrace po pohřbu studenta Jana Opletala 15. listopadu 1939 přerostla v protiokupační protesty. Opletal byl totiž čtyři dny předtím postřelen, když byl u příležitosti 21. výročí vzniku Československa při potlačení tiché demonstrace studentů.

Právě 17. listopadu 1939 vydal Adolf Hitler příkaz uzavřít všechny české vysoké školy a v zemi začalo velké zatýkání mezi studenty. Více než tisíc z nich převezli do koncentračního tábora Sachsenhausen, někteří se z něj už nikdy nevrátili. Devět studentů popravili Němci v bývalých ruzyňských kasárnách za to, že podle Němců stáli v čele studentských nepokojů.

Přesně padesát let po listopadu 1939 si tehdejší události připomněli občané v komunistickém Československu na pietním shromáždění. To ale přerostlo v demonstraci proti režimu a přišlo nelítostné potlačení. Akce odstartovala sametovou revoluci, která vedla ke svržení totalitního režimu v Československu.

Obě události se u nás uctívají státním svátkem od roku 2000. Letos slavíme už 24 let výročí tzv. sametové revoluce.