Vědecký jarmark

18. 9. 2013, se pod záštitou organizace „Věda nás baví, o.p.s.“ uskuteční na Vítězném náměstí Vědecký jarmark. Kromě VŠCHT Praha se představí ČVUT v Praze, ÚOCHAB a Věda nás baví, o.p.s. VŠCHT Praha budou reprezentovat dvě desítky stánků s rozličnou tématikou.

K vidění budou například stánky „S cukry na schovávanou“, kde účastníci zjistí, kolik sacharidů skrývá jejich oblíbená svačinka, „Paliva se zelenají“, kde si ověří, zda rozeznají benzín od nafty, z Ústavu kovových materiálů a korozního inženýrství se představí stánek „Čarování nejen s kovy“, na kterém si návštěvníci vytvoří vlastní přívěsky nebo ukryjí své zprávy tajnými inkousty. Vědecký jarmark je pro VŠCHT Praha spojen se stoletým výročím narození Otty Wichterleho, otce měkkých kontaktních čoček a silonek. Na stánku Otty Wichterleho si návštěvníci budou moci odlít svou vlastní kontaktní čočku a osahat si první odlitek polyamidu, ze kterého se dělají silonky.

V pátek 27. září se mezi 17. a 22. hodinou se na VŠCHT Praha stejně jako v celé Evropě na významných univerzitách a výzkumných pracovištích uskuteční Noc vědců 2013. V prostorách školy v Praze 6 Dejvicích (Technická 3, budova B) proběhne zábavné setkání vědců a studentů se širokou veřejností. Mezi hlavní témata letošní přehlídky bude patřit využití nových zdrojů energie, ukázky materiálů budoucnosti společnosti DuPont (Kevlar, Nomex a další) a tradičně diskuze o (ne)bezpečných a chutných potravinách. Na své si přijdou i ti nejmladší, protože nebudou chybět ani zábavné pokusy, zmrzlina připravená pomocí kapalného dusíku a možná dorazí i policejní rada Vacátko! Hlavním cílem akce je poskytnout široké veřejnosti zábavnou formou informace o životě vědeckých týmů, o současné vědě a výzkumu a jejím využití v každodenním životě, o nejnovějších výsledcích a současných trendech v rozmanitých oblastech chemie.